FC Basel - Oțelul Galați 2-1, după un meci în care românii puteau să producă surpriza grupei

Autor: DCNews Team | Categorie: Arhiva
FC_Basel-Otelul_Galati

Campioana României, Oţelul Galaţi, a  debutat, miercuri seara cu o înfrângere,   împotriva lui FC Basel în Liga Campionilor, în prima deplasare pe care o face în grupa C, grupă în care se află şi Manchester United şi Benfica Lisabona.

Campioana en titre a României a debuta în primul meci de Champions League pe terenul echipei elveţiene FC Basel, unde a fost învinsă cu 2-1 de formația țării cantoanelor, după un meci cu două eliminări și un penalty.

Elvețienii au deschis scorul în minutul 40, prin golul marcat de Fabien Frei, în urma unei lovituri de cap, din centrul careului.

În minutul 57, Pena egalează după ce urmărește un balon tras de către Antal și respins de către portarul elvețian.

Spre finalul meciului, în minutul 83, Sălăgean primește cartonașul roșu pentru o intervenție dură în careul nostru și arbitru acordă lovitură de pedeapsă, transformată de către Frei.

Un meci mediocru din partea ambelor echipe, chiar dacă antrenorul Oțelului, Dorinel Munteanu, a declarat la sfârșitul meciului că este mulțumit de prestația echipei sale.