Farul redevine lider în Superliga după ce a răsturnat tabela cu FCSB în ultimele minute ale meciului - Video
Facebook Farul Constanta
Farul Constanţa a învins-o dramatic pe FCSB, cu scorul de 3-2 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii de fotbal, după două goluri marcate în minutele adiţionale.

FCSB a deschis scorul prin Andrei Cordea (47), imediat după pauză, dar echipa antrenată de Gheorghe Hagi a egalat prin golul lui Denis Alibec (56), din lovitură liberă. Gazdele au trecut din nou în avantaj, după golul lui Andrea Compagno (59 - penalty), în urma unui fault comis de Mihai Popescu la Cordea.

FCSB părea că a scăpat în câştigătoare după ce Octavian Popescu a marcat şi el (71), însă golul a fost anulat în urma consultării video, pentru ofsaid la Omrani. Soarta partidei s-a schimbat în min. 90, când fundaşul camerunez Joyskim Dawa a fost eliminat pentru fault la Alibec, scăpat singur spre poartă. La lovitura liberă care a urmat, Alibec a tras în zid, faza a continuat, iar Omrani a reluat în proprie poartă în încercarea de a respinge o minge trimisă în faţa porţii (90+5).

FCSB a acuzat şocul şi a încasat un nou gol, un minut mai târziu (90+6), când Andrei Borza a marcat golul victoriei cu un şut la colţul lung. Farul a avut şi o bară, în prima repriză, prin Louis Munteanu (35).

FC FCSB - FC Farul Constanţa 2-3 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti Au marcat: Andrei Cordea (47), Andrea Compagno (59 - penalty), respectiv Denis Alibec (56), Billel Omrani (90+5, autogol), Andrei Borza (90+6).

Video

Youtube video image

Cartonaş roşu: Joyskim Dawa (FCSB, 90). Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); al patrule oficial: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF.

16 CS Mioveni 23 3 6 14 16-36 15

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

FC Hermannstadt a fost sancţionată cu deducerea a 9 puncte conform hotărârii Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor din 13.12.2022.