![Rares Rares](https://media.dcnews.ro/image/201204/w670/Rares.jpg)
Un site a anunțat, pe surse, în cursul zilei de miercuri, că Partidul Reformator Liberal va da o lovitură de imagine, prin cooptarea unui membru marcant al PNL. Astfel, se anunța că Rareș Mănescu, primarul sectorului 6 și un membru de bază al conducerii PNL, va părăsi partidul, rămânând membru doar formal, pentru a nu pierde primăria. La fel ca Emil Boc, care a rămas în acte membru PDL, dar s-a înscris în Fundația Mișcarea Populară și a lipsit de la toate evenimentele organizate de democrat-liberali, participând, în schimb, la acțiunile PMP.
Contactat de DC News, Rareș Mănescu a negat categoric orice apropiere de Călin Popescu Tăriceanu sau de partidul pe care acesta se străduiește să-l înființeze.
”Este o minciună gogonată, a spus Rareș Mănescu, pentru DC News. Nici pomeneală să plec din PNL. Lansarea acestui zvon fără nicio bază reală este un joc murdar, menit să proiecteze o imagine falsă. Aceea că partidul lui Tăriceanu ar exista cu adevărat, când noi știm cu toții că este o mascaradă, o grupare de Stânga, sponsorizată de PSD, o formațiune de trădători care fac jocurile socialiștilor”.
Renate Weber, altă personalitate a PNL care este vizată de zvonurile privind părăsirea partidului, a negat, de asemenea, orice intenție de plecare din PNL. ”Nici nu mi-am pus problema, a declarat Renate Weber pentru DC News. Sunt eurodeputat PNL, acționez în grupul PPE, așa cum a decis partidul”, a adăugat d-na Weber.
Strategia prin care se vehiculează nume ale unor lideri PNL dispuși să-l urmeze pe Călin Popescu Tăriceanu a fost folosită din momentul în care acesta s-a alăturat PSD. Schimbarea de tactică vizează implicarea unor personalități marcante, care să transmită un semnal puternic către liberalii din organizațiile locale. Dacă, în cazul d-nei Weber, pierderea unui europarlamentar ar fi fost doar o lovitură de prestigiu, plecarea lui Rareș Mănescu ar fi afectat puternic funcționarea Alianței Creștin-Liberale. Mănescu conduce un sector mai mare decât multe municipii și s-a dovedit un bun organizator în campaniile electorale de până acum.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video