![](https://media.dcnews.ro/image/201907/w670/back-view-backpack-boy-207697_30479000.jpg)
Codul Rutier prevede că Ministerul Educației și Cercetării are, printre atribuții, asigurarea, prin programa școlară, a educației rutiere a preșcolarilor și elevilor din învățământul preuniversitar. Articolul 124 conține și alte prevederi cu privire la educația rutieră, cu privire la alte atribuții ale Ministerului în acest sens. Însă, la nivel național, nu există o strategie. Astfel, acțiunile de educație rutieră în școli sunt la nivel local sau regional.
Vezi aici mai mult: Educaţia rutieră în şcoli. Ce spune legea şi ce se face de fapt
În statele occidentale, unde există o strategie națională, educația rutieră face parte integrantă din curricula școlară, iar elevii primesc inclusiv atestat de educație rutieră primară, dacă luăm exemplul Franței.
DCNews a realizat un sondaj în rândul cititorilor pentru a vedea ce părere au: este o strategie națională pentru educația rutieră în școli necesară sau nu. Rezultatul sondajului este unul care nu lasă loc de interpretări.
89,3% au decis că România are nevoie de educație rutieră în școli, adică 7.897 de cititori. Doar 10,7% nu văd necesară aplicarea unei astfel de strategii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video