Echipa lui Dan Petrescu defilează în Rusia
Dan Petrescu Dinamo Moscova

Dan Petrescu dovedește cu fiecare meci că, după Mircea Lucescu, este cel mai bun antrenor român. „Bursucul” a ajuns cu echipa sa, Dinamo Moscova, la a V-a victorie consecutivă în campionatul Rusiei.

Duminică Dinamo Moscova a obţinut a X-a victorie a sezonului, în deplasarea de la Terek Groznăi, scor 2-1.

Astfel, moscoviţii au ajuns la cea de-a V-a victorie consecutivă în campionat, după ce au învins Rubin Kazan (3-0), Spartak Moscova (1-5), Zenit (3-0, rezultat decis la masa verde) şi 2-0 cu Alania, informează gsp.ro.

Echipa lui Dan Petrescu ocupă acum locul 8, cu 30 de puncte, fiind la doar două lungimi de locul 4, unde se află fosta echipă a „Bursucului”, Kuban Krasnodar. Asta în condițiile în care românul a preluat echipa din capitala Rusiei în etapa a V-a, după patru înrângeri și de pe ultima poziție a clasamentului.

Golurile celor de la Dinamo Moscova au fost marcate de Kuranyi în minutele 12 şi 67, în timp ce pentru gazde a înscris Ailton, în minutul 64. Adrian Ropotan a fost rezervă la Dinamo şi a intrat pe teren în minutul 68.