![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/tir-deblocat-mapn-armata_14457900.jpg)
De ce nu intervin autoritățile, așa îi certau jurnaliștii pe prefecți și primari, de ce nu degajează drumul, de ce nu ne-a adus nimeni apă și mâncare, că stăm de nouă ore în viscol?
La ultima întrebare răspunsul e simplu: mai ajută-te și singur, tu cetățenule! O sticlă cu apă, un pachet de biscuiți poate să-și ia fiecare, la drum, dacă nu e un bebeluș născut într-o Salvare blocată de nămeți. Cateringul era ultima problemă de care să se ocupe autoritățile.
Cauzele blocajelor au fost două. În majoritatea situațiilor, tirurile au derapat și au blocat șoșeaua pe ambele sensuri. Ici-colo, s-au adunat troiene, la care utilajele de deszăpezire nu puteau ajunge din cauza tirurilor răsturnate.
Asta arată că parazăpezile au fost montate greșit, ori că nu sunt suficiente. Răspunderea, evident, este a CNAIR.
Tirurile au derapat și s-au răsturnat fiindcă nu erau echipate corespunzător, spune chiar purtătorul de cuvânt al CNAIR. Fie nu aveau lanțuri, fie cauciucurile uzate nu asigurau aderența necesară.
ANM a anunțat cu trei zile înainte că vin ninsori. A precizat și ora la care va ninge în fiecare localitate, iar prognozele au fost exacte. Cu trei zile înainte, Ministerul Transporturilor putea să intervină. Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier avea timp berechet să inspecteze garajele firmelor de transport și să-i avertizeze pe patronii acestora. Și să verifice în trafic, împreună cu RAR și Poliția Rutieră, dacă tirurile sunt ”echipate corespunzător”. Amenzi, înainte, recuperarea prejudiciilor și a cheltuielilor generate de tirurile eșuate, după? Nu s-a făcut nimic, nu s-a lăudat nimeni.
Nu ar fi stricat nici deplasarea unui inspector în vamă, vineri, ca să verifice tirurile bulgărești sau turcești, nici scoaterea unor echipaje de control pe șosele care să oprească, dacă nu traficul pe Drumul morții, măcar tirurile-capcană.
Dar, de, veneam după o vacanță de două săptămâni de Revelion și o minivacanță de Ziua Unirii întinsă până marți, inspectorii or fi fost prea obosiți, săracii, să iasă joia din casă. Iar la Ministerul Transporturilor, care coordonează ISCTR și RAR, vinerea e zi scurtă, și oricum, în luna mai vine rotativa, dacă n-o rămâne blocată în zăpadă și ea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video