Dinamo a terminat meciul cu Brăneşti (3-1) cu fundaşul Bărboianu pe post de portar
686-Dinamo
686-Dinamo

Dinamo a câştigat azi meciul de acasă cu Victoria Brăneşti mai greu decât o arată scorul, 3-1 (1-0).

Albanezul Bakaj a deschis rapid scorul, în minutul 2, şi părea că va fi un meci uşor pentru dinamovişti. După pauză au apărut greşelile flagrante în apărarea alb-roşie. Portarul Belgrădean a salvat de două ori în situaţii singur cu atacantul advers, dar nu mai putut face nimic la penalty-ul făcut de Bărboianu şi transformat de Ispir, în minutul 58. Mijlocaşul D. Kone a readus pe Dinamo în avantaj, în minutul 65, dar gazdele au trăit periculos în ultimele minute. Portarul Belgrădean a făcut fault ca ultim apărător şi a fost eliminat. Cum Ioan Andone efectuase toate cele trei schimbări regulamantare, între buturi a intrat fundaşu Ştefan Bărboianu. Nu numai că Dinamo nu a primit gol, dar a şi înscris prin „veteranul” Ionel Dănciulescu, în minutul 85.

Dinamo şi-a asigurat prezenţa în Liga Europa, fiind în prezent pe locul 5, cu 56 de puncte.

Meciul de pe stadionul din şoseaua Ştefan cel Mare a fost ultimul din cariera de jucător al mijlocaşului Florentin Petre (Victoria Brăneşti), care va ocupa din vară funcţia de director sportiv la Dinamo. „Piticul” s-a dus la galeria dinamovistă după meci şi a fluturat un imens steag al roş-albilor.