Cosmopolita Real Madrid. Premieră istorică în meciul cu Villareal
Foto Pexels
Foto Pexels
Echipa de fotbal Real Madrid nu a avut niciun jucător spaniol în echipa de start la meciul disputat, sâmbătă, în deplasare contra echipei Villareal, în etapa a 16-a din La Liga.

Partida cu Villarreal a fost meciul oficial cu numărul 4.436 din istoria de 121 de ani a clubului de fotbal Real Madrid.

Unsprezecele de start prezentat de antrenorul Carlo Ancelotti cu Villarreal a fost următorul: Courtois (Belgia) – Alaba (Austria), Rudiger (Germania), F. Mendy (Franţa), Eder Militao (Brazilia), Tchouameni (Franţa), Modric (Croaţia), Kroos (Germania), Valverde (Uruguay), Benzema (Franţa), Vinicius Junior (Brazilia).

Însă, madrilenii au pierdut cu 1-2 meciul. 'Submarinul galben', la a treia victorie consecutivă, a deschis scorul prin Yeremi Pino în minutul 47.

Karim Benzema a egalat din penalty în minutul 60, pentru ca Gerard Moreno să înscrie trei minute mai târziu golul decisiv, tot de la 11 metri.

În clasamentul La Liga, Real Madrid ocupă locul 2, la fel ca liderul FC Barcelona, care are un meci mai puţin disputat.

Pe locul 3 este Real Sociedad, cu 29 de puncte după 15 jocuri, Atletico Madrid, 27 p (j), Villarreal, 27 p (16) etc.

Duminică este programat derby-ul etapei, Atletico Madrid - FC Barcelona.