
Tricolorele au făcut o primă repriză modestă, încheiată cu un avantaj de doar cinci goluri, 14-9, dar au jucat mult mai bine după pauză, reuşind un parţial elocvent pentru diferenţa de valoare, 24-8. Succesul de duminică a parafat şi calificarea în grupele principale ale competiţiei.
Cine a marcat golurile naționalei României
Golurile echipei României au fost reuşite de Laura Moisă 6, Elena-Nicoleta Dincă 5, Bianca-Maria Bazaliu 5, Crina-Elena Pintea 5, Cristina Laslo 4, Alina Ilie 3, Maria-Mădălina Zamfirescu 2, Ana Maria Tănăsie 2, Lorena-Gabriela Ostase 2, Alexandra Dindiligan 2, Dana-Andreea Rotaru 1, Bianca Elena Harabagiu 1. Yuliya Dumanska a apărat 7 şuturi şi a încheiat cu un procentaj de 44%, iar Daciana Hosu a parat 8 aruncări, având un procentaj de 50%. Pentru Kazahstan au înscris Irina Alexandrova 8 goluri, Dana Abilda 7, Zlata Zviaghina 1, Kamila Serikbaeva 1. Meciul a fost arbitrat de Heidy Elsaied şi Yasmina Elsaied, ambele din Egipt.
Duminică seara are loc şi celălalt meci din Grupa C, Norvegia - Iran. În ultima etapă a grupei, pe 7 decembrie, vor avea loc partidele Iran - Kazahstan (19:00) şi România - Norvegia (21:30). Primele trei clasate se califică în grupele principale ale competiţiei.
România, singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial
România este singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial (incluzând-o şi pe aceasta). La precedenta ediţie, în 2019 (Japonia), tricolorele s-au clasat pe locul 12. România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).
Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu o super victorie la Campionatul Mondial care se dispută în Spania
România a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial de handbal feminin! Echipa noastră a făcut spectacol cu Iran și s-a impus clar: 39-11.
În prima repriză, fetele lui Adi Vasile au marcat 20 de goluri, în fața unui adversar aflat în premieră la o astfel de competiție. România a fost de neoprit și în repriza secundă și a terminat partida cu 39 de goluri marcate. Vezi știrea inițială aici!
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- El este șoferul dubiței zdrobite ieri, între două TIR-uri, pe Autostrada 1. Urma să se căsătorească - Foto
- Comuna din România în care s-au mutat belgieni, italieni, olandezi, nemți. Candidatul cu cele mai mici șanse a transformat-o! ”Tot timpul am crezut că satul românesc trebuie să aibă viitor”
- Doi ani posibili pentru marele cutremur care ar lovi România, conform lui Mărmureanu
- BANCUL ZILEI: Discuție între soți
- Cel mai bun sos pentru friptură - reţeta după care te lingi pe degete
- Crește salariul minim de la 1 octombrie 2023. Anunțul Ministerului Muncii
- Udrea, mesaj pentru fiica ei: Nu există destul timp să îmi cer iertare pentru că nu îți sunt alături
- Ciuvică, previziune cu moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu / video
- Ministrul Tîlvăr, anunțul zilei despre pensiile militarilor / video
- Noi măsuri fiscale. Elena Cristian: Cum au putut să scrie așa ceva? Este de noaptea minții. Câtă bătaie de joc?!