Chelsea, învinsă acasă de lanterna roşie Southampton
 Foto Pexels
Foto Pexels
Chelsea a fost învinsă acasă de lanterna roşie Southampton, cu 1-0, sâmbătă, în etapa a 24-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Înfrângerea, venită după golul din lovitură liberă al lui James Ward-Prowse, din minutul 45+1, pune şi mai multă presiune pe antrenorul londonezilor, Graham Potter. În clasament, Chelsea este doar pe locul 10, cu 31 de puncte după 23 de jocuri.

O surpriză a fost înregistrată şi la Nottingham, unde echipa locală Forest a ţinut-o în şah pe campioana en titre Manchester City, scor 1-1. Gazdele au egalat târziu, prin Chris Wood (84).

Golul oaspeţilor a fost reuşit de Bernardo Silva (41). Dacă ar fi câştigat, City ar fi urcat pe prima poziţie a clasamentului, pe care este acum Arsenal Londra, învingătoare sâmbătă cu 4-2 pe terenul lui Aston Villa, după două goluri marcate în prelungiri.

Rezultate de sâmbătă:

Aston Villa - Arsenal 2-4 Au marcat: Watkins (6), Coutinho (32), respectiv Saka (16), Zinchenko (61), Martinez (90+3 -autogol), Martinelli (90+8) Chelsea - Southampton 0-1 A marcat: Ward-Prowse (45+1) Everton - Leeds United 1-0 A marcat: Coleman (64)

Wolverhampton Wanderers - Bournemouth 0-1 A marcat: Tavernier (49) Nottingham Forest - Manchester City 1-1 Au marcat: Woods (84), respectiv Bernardo Silva (41) Brentford - Crystal Palace 1-1 Au marcat: Janelt (90+6), respectiv Eze (69)

Brighton - Fulham 0-1 Au marcat: Solomon (88) Sâmbătă mai au loc meciurile Newcastle United - Liverpool, iar duminică se joacă partidele Manchester United - Leicester City şi Tottenham Hotspur - West Ham United.

Pe prima poziţie a clasamentului este Arsenal, cu 54 de puncte după 23 de jocuri, urmată de Manchester City, 52 p (24 j), Manchester United, 46 p (23 j), Newcastle United, 41 p (23 j) etc. Southampton, cu 18 puncte după 23 de jocuri, rămâne pe locul 20, ultimul.

Vezi și - Nottingham Forest - Manchester City. Arsenal se bucură după ce 'pădurarii' i-au încurcat pe 'cetățeni' la ultima fază