![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202212/w670/dungi-albe-retina_45559300.jpg)
Acestea apar ca niște structuri în mișcare, ca niște viermi mici, care uneori apar în câmpul tău vizual dacă te uiți la ceva luminos și uniform, cum ar fi cerul, zăpada sau un ecran alb. Numele lor științific este Muscae volitantes, sau „muște zburătoare”, cu toate că nu sunt insecte, scrie webmd.com. Oamenii de ştiinţă spun că ar putea fi bucăți de țesut, globule roșii sau aglomerări de proteine care plutesc în umoarea vitroasă. Aceasta este substanța asemănătoare unui gel care se află între cristalin și retină care și care ajută la menținerea ochiului în formă.
Lumina pătrunde în ochi prin cristalin care la rândul său activează anumite celule aflate pe retina ochiului. Pe măsură ce însă acești „plutitori” se mișcă în jurul vitrosului, ei reușesc să formeze anumite umbre pe retină, ceea ce dă naștere imaginilor ciudate pe care cei mai mulți dintre noi le experimentăm în anumite momente.
Ele pot deveni deosebit de vizibile atunci când privești o suprafață goală sau un spațiu monocromatic deschis, cum ar fi cerul albastru. Fiecare „plutitor” poate fi măsurat prin dimensiunea, forma, consistența, indicele de refracție și motilitatea sa. Vitrosul începe de obicei să devină transparent, dar imperfecțiunile se pot dezvolta treptat pe măsură ce îmbătrânim. Tipul obișnuit de „plutitor”, prezent în ochii majorității oamenilor, se datorează acestor modificări degenerative ale vitrosului.
Joc de umbre
Percepția „plutitorilor”, care poate fi enervantă sau problematică pentru unii oameni, este cunoscută sub numele de miodesopsie, sau, mai rar, ca miodeopsie sau miodeopsi. Nu este tratată des, cu excepția cazurilor severe, în care vitrectomia (chirurgia), vitreoliza cu laser și medicamentele pot fi eficiente. „Plutitoarele” sunt vizibile fie din cauza imperfecțiunilor umbrelor aruncate pe retină, fie din cauza refracției luminii care trece prin ele și pot apărea singure sau împreună cu mai multe altele ca un conglomerat în câmpul vizual al cuiva.
Acestea pot apărea ca pete, fire sau fragmente de „pânză de păianjen”, care plutesc încet în fața ochilor observatorului și se mișcă în special în direcția în care ochii se mișcă. Deoarece aceste obiecte există în interiorul ochiului însuși, ele nu sunt iluzii optice, ci sunt fenomene entoptice (cauzate de ochiul însuși). Ele nu trebuie confundate cu zăpada vizuală, care este similară cu statica de pe un ecran de televizor, deși aceste două condiții pot coexista ca parte a unui număr de tulburări vizuale care includ explozii de stele, urme și imagini ulterioare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video