![Realitatea Plus Realitatea Plus](https://media.dcnews.ro/image/202203/w670/bulai-zamfirescu_22726500.jpg)
În direct, la Realitatea Plus, artistul nu s-a lăsat mai prejos și l-a răsplătit cu aceeași monedă.
Iulian Bulai i-a greșit numele lui Florin Zamfirescu și i-a zis: „Zamfir”.
Actorul a izbucnit: „Mă cheamă Zamfirescu”.
Iulian Bulai: „Vă cer scuze”.
Florin Zamfirescu: „Nu vă cereți scuze. Mă cheamă Zamfirescu. Dar bine, domnule Bulă, scuze, am vrut să zic Bulai, așa am crezut că vă cheamă”.
Iulian Bulai: „Una este să fii de o anumită expresie, alta este să greșești un nume...”
Vezi și: Ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu, le transmite reprezentanţilor USR că se vor vedea „data viitoare"
Ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu, le transmite reprezentanţilor USR că se vor vedea „data viitoare", după ce, marţi după-amiaza, Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a anulat dezbaterea moţiunii simple pe cultură ca urmare a faptului că a fost constatată o eroare tehnică în privinţa numărului de semnături necesare.
Plenul Camerei trebuia să dezbată miercuri dimineaţă moţiunea iniţiată de USR împotriva ministrului Culturii, Lucian Romaşcanu.
„Dacă era nevoie de o nouă probă a penibilului acţiunilor recente ale USR, aceasta a venit astăzi. O activitate guvernamentală dezastruoasă se completează armonios şi cu o incapacitate parlamentară pe măsură. Iulian Bulai, vârful tocit de lance ruptă a corectitudinii politice prost înţelese, şi-a aruncat, cu sprijinul solid al colegilor, moţiunea în şanţ. Tot elanul proletar, toată elocinţa de TV şi de tribună parlamentară, înfierbântată şi necruţătoare, au eşuat în scrum şi fum. Sigur, moţiunea era doar puţină adrenalină înspre trezirea din catalepsie a USR, dar, chiar şi aşa, alegătorii USR meritau măcar puţină tragere de inimă din partea celor trimişi să-i reprezinte. Să nu aduni 50 de semnături, să fii nevoit să furi prin dublarea unei semnături arată drumul fără întoarcere al acestui partid fără trecut, cum se laudă, dar şi fără viitor. Nu s-a putut. Ne vedem data viitoare", a scris Romaşcanu pe pagina sa de Facebook.
Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a decis modificarea programului forului legislativ, astfel încât miercuri nu va mai avea loc şedinţa în care urma să fie dezbătută moţiunea simplă iniţiată de USR împotriva ministrului Culturii. Decizia a fost luată marţi după-amiaza, ca urmare a faptului că a fost constatată o eroare tehnică în privinţa numărului de semnături necesare pentru depunerea moţiunii simple.
Marţi, Grupul parlamentar al USR de la Camera Deputaţilor a depus, în plen,o moţiune simplă împotriva ministrului Culturii, ca urmare a refuzului acestuia de a-l demite de urgenţă pe directorul interimar al Teatrului Naţional Bucureşti, Mircea Rusu, pe care Uniunea Salvaţi România îl consideră „responsabil de implicarea reputatei instituţii de cultură în acţiuni repetate de propagandă rusească".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video