BRD Bucharest Open - Andreea Mitu şi Lara Arruabarrena, în sferturile probei de dublu

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Perechea româno-spaniolă Andreea Mitu/Lara Arruabarrena s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, care are loc la Arenele BNR din Capitală, după 7-6 (6), 6-3 cu româncele Georgia Crăciun/Irina Fetecău.

Alexandra Cadanţu a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor pentru tabloul principal de simplu, cu 5-7, 6-0, 6-2 de chinezoaica Shilin Xu, după două ore şi 11 minute. Cadanţu a cedat după un prim set câştigat, acuzând oboseala acumulată, după ce a mai jucat un meci luni, trecând cu 6-7 (3), 7-6 (8), 7-6 (4) de Nicoleta Dascălu, după trei ore şi 51 de minute.

Cadanţu s-a ales pentru participare cu un cec de 1.005 dolari şi cu 14 puncte WTA.

Viktoria Kuzmova (Slovacia), a doua favorită, s-a calificat în optimi, după o victorie facilă, 6-2, 6-2, cui slovena Dalila Jakupovic. Laura Siegemund (Germania/N.6) a avut un meci dificil, trecând de Anghelina Kalinina (Ucraina) în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-4. Spaniola Aliona Bolsova, cap de serie numărul şapte, a câştigat şi ea la pas în faţa rusoaicei Varvara Flink, cu 6-3, 6-2.