
Rabiot devine jucător liber pe 30 iunie, în timp ce Alvarez, campion mondial cu Argentina, este legat prin contract de City până în 2028.
Clubul bavarez mai are ca opţiuni pe lista sa pe atacanţii Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt), al cărui preţ este de 100 milioane euro, şi Harry Kane (Tottenham).
După plecarea lui Robert Lewandowski la Barcelona, Bayern nu a reuşit să-i găsească polonezului un înlocuitor pe măsură.
Alvarez, 23 ani, cu 20 selecţii şi şapte goluri la selecţionata "Albiceleste", a disputat în primul său sezon la City un număr de 47 meciuri în toate competiţiile şi a marcat 17 goluri, scrie Agerpres.
Borussia Dortmund a preluat conducerea în Bundesliga, înaintea ultimei etape
Echipa Borussia Dortmund a urcat în fotoliul de lider al campionatului de fotbal al Germaniei, duminică, după victoria cu 3-0 obţinută pe terenul formaţiei FC Augsburg, într-un meci din etapa a 33-a (penultima) a sezonului.
Oaspeţii s-au impus prin duba atacantului Sebastian Haller (58, 84) şi golul mijlocaşului Julian Brandt (90+3).
În urma acestui succes, Borussia Dortmund a acumulat 70 de puncte, devansând-o cu două lungimi pe rivala Bayern Munchen, învinsă sâmbătă pe teren propriu de RB Leipzig (1-3).
Borussia Dortmund este acum principala favorită la câştigarea titlului în Bundesliga, urmând să joace în ultima etapă pe teren propriu cu FSV Mainz (locul 9), în timp ce Bayern va evolua în deplasare cu FC Koln (locul 10).
Rezultate:
Vineri
SC Freiburg - VfL Wolfsburg 2-0
Au marcat: Gunter (71), Petersen (75).
Sâmbătă
Hoffenheim - Union Berlin 4-2
Au marcat: Bebou (22), Kramaric (36 - penalty, 89), Dabour (90+9), respectiv Doekhi (45+4), Laidouni (90+5).
Hertha Berlin - VfL Bochum 1-1
Au marcat: Tousart (63), respectiv Schlotterbeck (90+4).
Schalke 04 - Eintracht Frankfurt 2-2
Au marcat: Terodde (1), Polter (85), respectiv Kamada (21), Tuta (59).
Werder Bremen - FC Koln 1-1
Au marcat: Schmid (73), respectiv Tigges (36).
Bayern Munchen - RB Leipzig 1-3
Au marcat: Gnabry (25), respectiv Laimer (64), Nkunku (76 - penalty), Szoboszlai (86 - penalty).
Duminică
FSV Mainz - VfB Stuttgart 1-4
Au marcat: Ingvartsen (23), respectiv Endo (41), Guirassy (64), Führich (78), Coulibaly (90+1).
FC Augsburg - Borussia Dortmund 0-3
Au marcat: Haller (59, 84), Brandt (90+3).
Clasament:
1. Borussia Dortmund 70 puncte
2. Bayern Munchen 68
3. RB Leipzig 63
4. Union Berlin 59
5. SC Freiburg 59
6. Bayer Leverkusen 49
7. VfL Wolfsburg 49
....
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- În vreme ce Austria ne ține la distanță de Schengen, Franța și Germania ne vor membri UE de clasa a doua. Raportul aflat la Bruxelles
- Doi ani posibili pentru marele cutremur care ar lovi România, conform lui Mărmureanu
- Narcisa Suciu, mărturisiri despre relația cu tatăl fiicei sale, care era însurat cu altă femeie, când a rămas însărcinată: "Nu am avut remușcări". Ies împreună în oraș toți trei
- Mircea Badea, despre Pescobar: Arată, vorbește și emană ceea ce ar trebuie să emane un om de afaceri adevărat în România
- Av. Adrian Cuculis, după cazul Donca: Cunosc cel puțin zece vedete autohtone serioase care au fost păcălite cu criptomonede
- Patronul firmei de transport care a ucis cinci oameni pe A1, de neatins
- Ce spunea Orianda Donca, soția lui Călin Donca: Am muncit foarte mult, într-o perioadă în care majoritatea se distrează
- Hartă cutremure București / România. Prof. univ. dr. ing. Văcăreanu: Când doamna respectivă a văzut blocul colorat cu roșu a început să plângă
- Guvernul pune prag de 2.000 de lei pentru plățile cash. Mircea Badea a răbufnit: Operațiuni absolut mizerabile
- El este unul din cei patru bărbaţi care au murit în explozia de la Călimăneşti. Marius abia făcuse nunta și urma să devină tată - Foto