Andy Murray a câştigat turneul de Masters Series de la Shanghai
Autor: Crişan Andreescu
Andy Murray a câştigat, duminică, turneul de Masters Series de la Shanghai şi dotat cu premii totale în valoare de 5.452.985 de dolari.

Andy Murray, aflat pe locul 2 ATP, l-a învins pe Roberto Bautista-Agut (19 ATP), în două seturi, 7-6, 6-1, după o oră şi 37 de minute. După ce au reuşit câte un break până la scorul de 6-6, cei doi sportivi au avut parte de tie-break în primul set, rundă în care Murray s-a impus într-un mod categoric, fără să îşi piardă serviciul. Murray a continuat jocul bun şi în actul secund, câștigat cu scorul de 6-1.

Murray va primi 1.043.375 de dolari şi 1000 de puncte ATP, în timp ce Bautista-Agut va încasa un cec de 511.600 de dolari 600 de puncte în ierarhia mondială.

Andy Murray a câştigat pentru a treia oară în carieră turneul de la Shanghai, sportivul britanic ajungând  la 41 de titluri câştigate în carieră: trei de Mare Şlem, două titluri olimpice, 13 Masters 1000, 7 ATP 500 Series şi 16 ATP 250 Series.