![Slăbire Slăbire](https://media.dcnews.ro/image/201309/w670/slabit.jpg)
1. Fără prăjeli
Orice aliment, oricât de sănătos și dietetic, prin prăjire este încărcat cu grăsimi nesănătoase și devine mult mai greu de digerat. Dacă totuși un anumit fel de mâncare necesită prăjire, folosesc numai uleiuri rezistente la temperaturi înalte, gen de palmier, cocos etc.
2. Respect tabelul combinațiilor
Chiar și atunci când cumpăr un produs mai complex, mă uit pe etichetă și mă asigur că amestecul de ingrediente respectă aceste reguli. Cititul nu a omorât pe nimeni. Tabelul combinațiilor alimentare îl găsiți AICI.
3. Un singur fel de mâncare la o masă
Simplitatea este cheia. Nu-mi încarc în mod inutil stomacul și sistemul digestiv în general. Mănânc de 5 ori pe zi, cam din 2 în 2 ore. Fructele întotdeauna sunt masă separată, nu le combin cu altceva și, de obicei, le mănânc în prima parte a zilei. Aceeași regulă o aplic și carbohidraților. Desertul, ca și fructele, este masă separată și tot în prima parte a zilei. Seara mănânc proteine, de cele mai multe ori.
Citiți continuarea aici.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video