![](https://media.dcnews.ro/image/201911/w670/alina_dumitru_judo_phoenix_timisoara_fb_41443900.jpg)
Alina Dumitru, campioana olimpică de la Beijing, a devenit, vineri, vicepreşedinte de onoare al ACS Judo Phoenix Timişoara, club care organizează turneul European Champion Club Cup pentru sportivii sub 15 ani.
Medalia personalizată a fost realizată de sculptorul Bogdan Nueleanu şi i-a fost înmânată sportivei, împreună cu o diplomă, de către preşedintele clubului bănăţean, Laurenţiu Jurcă, arată un comunicat remis vineri Agerpres.
"European Champion Club Cup este adresat sportivilor sub 15 ani şi este deosebit de important pentru că este vârsta la care mulţi renunţă la judo. Şi eu am avut la sală copii la vârsta aceasta şi nu am avut cum să-i reţin. Eu m-am apucat de judo la 12 ani, dar numai peste doi ani am început să înţeleg acest sport. Un cantonament efectuat la Băile Herculane mi-a schimbat viaţa, după acel moment au început să apară şi rezultatele", a afirmat Alina Dumitru.
În acelaşi context, preşedintele Asociaţiei Junior Sport, Beatrice Mercado, a primit titlul de Ambasador Judo Phoenix pentru toate evenimentele organizate de club.
Sâmbătă, la European Champion Club Cup vor participa selecţionatele Under 15 din Germania (TSV Abensberg Judo), Serbia (Judo Klub Lokomotiva Vrsac) şi Ungaria (BM Kano Judo SE Bekescsaba), iar România va fi reprezentată de Team Phoenix, echipă alcătuită din campionii şi medaliaţii de la competiţiile naţionale de judo din cadrul ACS Judo Phoenix Timişoara.
Echipa câştigătoare va fi răsplătită cu un premiu de 1.000 de euro, cei de pe locul secund cu 700 de euro, în timp ce cluburile de pe locurile III-IV vor primi câte 400 de euro.
La European Champion Club Cup U15 va fi prezent Laszlo Toth, preşedintele Federaţiei Maghiare de Judo, alături de vicecampionul olimpic Miklos Ungvari, din Ungaria.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video