Alaves, fără Hagi: Remiză importantă pe terenul celor de la Real Sociedad
Autor: Alexandru Negrici
Echipa spaniolă Alaves a reușit să obțină un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul disputat marți seara împotriva echipei basce Real Sociedad, în cadrul etapei a 19-a din La Liga.

Românul Ianis Hagi nu a avut oportunitatea să evolueze pentru Alaves în această întâlnire.

La San Sebastian, gazdele au rămas în inferioritate numerică încă din prima repriză. Alex Remiro a fost eliminat în minutul 36, primind un cartonaș roșu direct, permițând astfel echipei Alaves să deschidă scorul dintr-un penalty, în minutul 76, prin reușita lui Luis Rioja.

Real Sociedad a reușit să egaleze în al șaselea minut de prelungire, când Martin Zubimendi a marcat.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar gazdele Real Sociedad ocupă locul 6 în clasament, acumulând 32 de puncte. Alaves se află pe poziția a 15-a, având în cont 17 puncte.

Atacantul român Ianis Hagi nu a primit șansa de a intra pe teren, rămânând pe banca de rezerve în acest meci. Așteptările privind implicarea sa în jocul echipei Alaves rămân vii pentru următoarele întâlniri din La Liga.