![Ana Bogdan Foto: Facebook Ana Bogdan Foto: Facebook](https://media.dcnews.ro/image/202304/w670/bogdan_94885200.jpg)
Românca (30 ani, 61 WTA) a obţinut victoria după trei ore de joc, cu un set decisiv spectaculos şi un final dramatic. Bondar (25 ani, 89 WTA) a condus în setul al treilea cu 5-2 şi a servit pentru meci, dar Ana Bogdan a avut o revenire formidabilă, cu patru ghemuri consecutive, ratând nu mai puţin de cinci mingi de meci la 6-5.
Ana Bogdan s-a impus în cele din urmă în tiebreak cu 7-2, după cinci puncte consecutive. Românca a fost superioară la mingile direct câştigătoare, 29-25, dar a avut mai multe erori neforţate, 41-25.
Fiecare jucătoare a avut câte 4 aşi şi 2 duble greşeli, dar Bogdan a totalizat mai multe puncte, 111-105. Bogdan are acum 2-1 în meciurile directe. Ana Bogdan a câştigat primul duel direct, în 2019, în calificări la Istanbul, cu 2-6, 6-3, 6-3, iar Bondar s-a impus în al doilea, anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 2-6, 6-3.
Jucătoarea noastră şi-a asigurat un cec de 27.045 de euro şi 35 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe americanca Shelby Rogers (30 ani, 38 WTA), pe care a învins-o în februarie, în turul secund la Dubai, cu 7-6 (7/3), 6-3, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video