Vaslui învinge Mioveniul şi egalează pe Dinamo
wesley
wesley

FC Vaslui a învins cu 3-0 pe CS Mioveni, prin golurile marcate de Wesley(18 şi 80) şi R. Costin (65). Mioveniul a avut şansa de a produce surpriza. În minutul 17, Claudiu Ionescu a executat penibil penalty-ul scos de Ayza şi oaspeţii au ratat deschiderea scorului. Un minut mai tîrziu, Wesley nu l-a iertat pe Cobrea din lovitură de pedeapsă şi a adus Vasluiul în avantaj.

În repriza secundă, oaspeţii au ratat o mare oportunitate de a reveni în joc. Ayza a scăpat singur cu portarul advers, dar a fost blocat excelent de Borjan.

Vasluienii s-au liniştit graţie inspiraţiei lui Raul Costin. Mijlocaşul care l-a înlocuit în prima repriză pe N'Doye a prins un şut de senzaţie de la 20 de metri şi a dus scorul la 2-0. Wesley a realizat "dubla" în minutul 80, cu un şut la colţul lung.

Echipa lui Inacio a acumulat 46 de puncte şi a egalat Dinamo, "cîinii" avînd un meci mai puţin disputat.