![foto: Freepik *imagine cu rol ilustrativ foto: Freepik *imagine cu rol ilustrativ](https://media.dcnews.ro/image/202309/w670/urs-intra-in-gospodarii_11818300.jpg)
Un urs a intrat în curtea unei gospodării din comuna Baia de Fier din județul Gorj și a forțat ușa din termopan de la bucătărie până a scos-o din țâțâni. Nu a plecat cu mâna goală, ci cu o plasă plină cu pâine, scrie Gazeta de Sud.
În regiunea montană a județului Gorj au avut loc relocări ale mai multor exemplare de urs provenind din alte județe unde animalele au făcut deja daune. În prezent, acești urși au coborât de la munte în zonele populate de la poalele munților unde atacă tot mai multe gospodării și dărâmă garduri, în căutare de hrană. Inclusiv cabanele din stațiunea Rânca au fost vizitate de urșii înfometați.
S-a întâmplat în urmă cu două luni, când un alt urs a fost filmat în timp ce intră într-o casă de vacanţă din staţiunea Rânca. Animalul a fost surprins de o cameră de supraveghere în timp ce urcă scările, rupe uşa şi intră în casă. Din fericire, nimeni nu era în cabană în acel moment, dar oamenii care au văzut ursul au sunat imediat la jandarmi.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video