Turul Franţei: Caleb Ewan a câştigat etapa a 11-a, Julian Alaphilippe rămâne lider la general
Autor: Sebastian Florea

Ciclistul australian Caleb Ewan (Lotto-Soudal) a câştigat la sprint etapa a 11-a a Turului Franţei, disputată miercuri pe distanţa de 167 km între Albi şi Toulouse, la finalul căreia francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) rămâne cu tricoul galben de lider al clasamentului general.

La prima sa participare la acest tur, Ewan obţine prima sa victorie de etapă în Marea Buclă, notează AFP. Cronometrat în 3 h 51 min 26 sec, el l-a învins la fotofiniş pe olandezul Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), câştigător vineri al etapei a 7-a. Locul trei i-a revenit italianului Elia Viviani (Deceuninck-Quick-Step), sosit în acelaşi timp cu primii doi clasaţi.

Australianul de 25 de ani, unul dintre cei mai scunzi ciclişti din pluton (1,65 m), a câştigat deja etape din La Vuelta şi Il Giro.

În clasamentul general, Alaphilippe, cu timpul de 47 h 18 min 41 sec, este urmat de doi rutieri ai echipei Ineos, britanicul Geraint Thomas, la 1 min 12 sec, şi columbianul Egan Bernal, la 1 min 16 sec.

Joi va avea loc etapa a 12-a, Toulouse - Bagneres-de-Bigorre (209,5 km).