![Fotografie de la Sam Jean, Pexels Fotografie de la Sam Jean, Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202309/w670/transferul-dosarului-de-pensie-in-cazul-schimbarii-domiciliului-in-alt-judet--care-sunt-pasii_68577200.jpg)
Există situații în care pensionarii sunt nevoiți sau aleg să își schimbe domiciliul dintr-un județ în altul și atunci apare o dilemă în legătură cu dosarul de pensie, indiferent de modul în care pensia este acordată, prin poștă sau prin cont bancar.
Astfel, dacă vă aflați în situația de a vă muta într-un alt județ față de cel în care vă aflați când ați ieșit la pensie, iată ce aveți de făcut pentru a vă transfera dosarul de pensie.
”Pensionarul trebuie să se adreseze casei teritoriale de pensii în evidența căreia se află dosarul de pensionare:
- o cerere în vederea transferării drepturilor de pensie în alt judeţ;
- o copie a actului de identitate din care să rezulte noua adresă;
- un talon de pensie”, transmite Casa Națională de Pensii Publice (CNPP).
De asemenea, în situaţia transferului dosarului de pensie, conform procedurilor de comunicare la plată, ”casa teritorială care înregistrează acest dosar are obligaţia verificării dosarului administrativ, validării punctajului mediu anual şi comunicării la plată a drepturile de pensie.
Casa de pensii în evidența căreia s-a aflat dosarul va efectua plata drepturilor de pensie, pentru o perioadă de încă 3 (trei) luni calendaristice, prin mandate poștale, la noua adresă de domiciliu a pensionarului”, se mai arată pe site-ul oficial al CNPP.
Taloanele de pensie, de la poștă sau CJPP, cu procură specială
Reamintim că atât în cazul pensiilor virate prin cont bancar, cuponul de pensie - talonul mov - se poate ridica de la poștă, acesta fiind disponibil la oficiul poștal pentru 20 de zile, apoi de la sediul Casei Județene de Pensii.
Totodată, pensionarul poate să facă o ”procură specială”, care este un document pe baza căruia, printre altele, o persoană poate ridica atât cuponul (în cazul celor cu pensia virată prin cont bancar), cât și pensia (în cazul celor care o primesc prin poștă) în numele titularului de drept.
Procura specială este valabilă o perioadă de maximum 18 luni de la data autentificării, care se face la misiunile diplomatice, în cazul cetățenilor români sau străinu stabiliți în străinătate, de către notarii publici de pe teritoriul României, de către notarii publici dintr-o altă țară în condițiile prevederilor Ordonanței Guvernului nr 66/1999 pentru aderarea României la Convenția de la Haga, de către notarii publici dintr-o țară, în condițiile prevăzute în tratatele sau convențiile de asistență juridică bilaterală la care România este parte.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video