Tottenham - Arsenal. REZULTAT în derby-ul Londrei

Autor: Neagoe Narcis-Florentin | Categorie: Sport
Tottenham Hotspur a primit vizita rivalei din Londra, Arsenal, într-un derby încins jucat cu spectatori, pe New White Hart Lane.

Conform The Sun, Spurs s-au impus cu 2-0 în fața tunarilor, într-un meci important în economia campionatului englez. „Sunt foarte bucuros cu rezultatul și prestația, însă cu siguranță voiam ca echipa să aibă o repriză secundă diferită”, a declarat managerul lui Tottenham, Jose Mourinho. „În realitate, nu vrei mereu să te retragi pentru că oponentul te forțează în altă direcție”.

Son Heung-min și Harry Kane și-au făcut datoria în prima repriză, înscriind cele două goluri ale gazdelor în minutele 13, respectiv 45+1. Cu victoria obținută, Tottenham conduce Premier League cu 24 de puncte în 11 partide, urmată de Liverpool și Chelsea cu 24 de puncte, respectiv 22 de puncte. Arsenal se situează în partea inferioară a clasamentului, pe locul 15, cu 13 puncte acumulate în 11 partide și cu golaveraj negativ (-4).