Timişoara a învins pe Dinamo, cu 4-1, Steaua a bătut la Cluj, 3-1, pe CFR

În ultima etapă a Ligii I, FC Timişoara a câştigat categoric, pe teren propriu, meciul cu Dinamo, scor 4-1 (2-1), în timp ce Steaua a reuşit victoria, scor 3-1 (2-1), cu CFR Cluj, în deplasare.

Curlea 33, 56, 73, Ferfelea 76, 82 / Tobă 2

Meciul Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş a fost întrerupt în minutul 50 din cauza unei furturni cu grindină, arbitrul trimiţând echipele la vestiare. Scorul în momentul întreruperii era 1-1, au marcat M. Costea, în minutul 25, respectiv Liţu, în minutul 35.

Indiferent de rezultatul de la Craiova, clasamentul în privinţa particpantelor în cupele europene şi retrogradatele nu mai poate fi influenţat

Pe primele şase locuri sunt Oţelul, cu 70 de puncte, urmată de FC Timişoara, 66, FC Vaslui, 65, Rapid, 59, Steaua, 57, şi Dinamo, 56.

Pe ultimele patru locuri, cele care duc în Liga a 2-2, s-au clasat Universitatea Craiova, 31 de puncte, urmată de Unirea Urziceni, 25, Victoria Brăneşti, 25, şi Sportul Studenţesc, 23.

Oţelul va participa dirrect în grupele Ligii Campionilor, FC Timişoara, în preliminariile LC, iar FC Vasalui, Steaua şi Dinamo, în preliminariile Ligii Europa.

Singura echipă care nu şi-a îndeplinit baremul de 25 de puncte este Sportul Studenţesc, care va începe cu o penalizare de două puncte Liga a 2-a.