![Foto: Javier Balseiro - Pexels Foto: Javier Balseiro - Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202201/w670/handbal-pexels-javier-balseiro-9576026_49542600.jpg)
Scandinavii au câştigat finala dintr-o aruncare de la 7 metri transformată de Niclas Ekberg în ultima secundă.
Acesta este al cincilea titlu continental obţinut de suedezi, după cel de la ediţia inaugurală (1994) şi tripla de la începutul anilor 2000 (1998, 2000, 2002).
Spania rămâne cu cele două titluri din 2019 și 2020
Spania, care a jucat finala la ultimele patru ediţii ale Campionatului European, rămâne cu cele două titluri câştigate în 2019 şi 2020. La spanioli a jucat şi Eduardo Gurbindo Martinez (Dinamo).
Suedia, vicecampioană mondială, a fost condusă de inepuizabilul portar Andreas Palicka, desemnat omul meciului, şi de Ekberg (5 goluri), Oscar Bergendahl (5 goluri) şi Hampus Wanne (4 goluri), reuşind o repriză secundă excelentă, de la scorul de 12-13.
Cine a înscris
Pentru nordici au înscris Jonathan Carlsbogard 2 goluri, Max Darj 1, Niclas Ekberg 5, Daniel Pettersson 2, Andreas Palicka (portar) 1, Hampus Wanne 4, Felix Claar 2, Albin Lagergren 1, Jim Gottfridsson 3, Oscar Bergendahl 5, Valter Chrintz 1.
Golurile ibericilor au fost reuşite de Jorge Maqueda Peno 1, Angel Fernandez Perez 4, Adrian Figueras Trejo 6, Joan Canellas Reixach 1, Agustin Casado Marcelo 1, Aleix Gomez Abello 6, Gedeon Guardiola Villaplana 2, Ian Tarrafeta Serrano 5.
Medaliile de bronz au fost obţinute de campioana mondială Danemarca, după ce a învins campioana olimpică Franţa cu scorul de 35-32 (14-13, 29-29), după prelungiri.
Danezii, privaţi de vedeta Mikkel Hansen, au reuşit să câştige, conduşi de portarul Niklas Landin şi de Jacob Holm.
Fran'a nu a reușit să obțină medalie
Franţa, în ciuda unei prestaţii excelente a portarului Vincent Gerard (17 şuturi apărate), nu a reuşit să obţină a şasea sa medalie la Campionatul European. Hugo Descat (ex-Dinamo) a marcat 7 goluri pentru Les Bleus.
Au evoluat echipele:
Franţa: Gérard (17 şuturi apărate), Desbonnet - Mahé (8 goluri), Descat (7), Lenne (5), Tournat (4), Mem (3), Kounkoud (3), Richardson (1), Fabregas (1), Porte, Nahi, Konan, Broet. Selecţioner: Guillaume Gille.
Danemarca: Landin (18 aruncări parate), Moller - Holm (10 goluri), Kirkelokke (5), Lauge Schmidt (4), Magnus Saugstrup Jensen (3), Svan (3), Mensing (3), Landin Jacobsen (2), Mensah Larsen (2), Hald Jensen (2/2), Emile Jakobsen (1), Mollgaard Jensen, Johan Hansen, Lasse Andersson, Mathias Gidsel. Selecţioner: Nikolaj Jacobsen.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video