Simona Halep - Anett Kontaveit, scor final în sferturile de finală de la Australian Open
Autor: Crişan Andreescu
Simona Halep, la un pas de finala de la Australian Open  Fotgo:  Facebook
Simona Halep, la un pas de finala de la Australian Open Fotgo: Facebook
Simona Halep a făcut spectacol la Melbourne, în primul sfert de finală al zilei de pe Rod Laver , împotriva sportivei estoniene  Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1.

Victorie categorică a Simonei Halep, după numai 53 de minute împotriva Anettei Kontaveit, scor 6-1, 6-1.

Cu un serviciu perfect, Simona Halep a avut nevoie de doar 29 de minute pentru a câştiga primul set al meciului cu Anett Kontaveit.

"Neobosită" titrează şi contul oficial de Twitter al Australian Open. "Încrezătoare, agresivă, dominantă" remarcă şi presa spaniolă după primele 30 de minute ale meciului dintre Halep şi Kontaveit.

Pentru Simona Halep este a treia victorie împotriva Anettei Kontaveit, cele două partide anterioare disputate cu Kontaveit, ambele în 2017, scoruri 6-2, 6-4, în sferturi, la Roma, şi 6-3, 6-0, în turul al doilea, la Miami.

Simona Halep, finalistă la Melbourne în 2018, şi-a asigurat un cec de 1.040.000 dolari australieni şi 780 de puncte WTA.

Simona Halep va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Anastasia Pavlyuchenkova și Garbine Muguruza.