SCM Râmnicu Vâlcea - ASC Corona 2010 Braşov, handbal feminin. Rezultat final
Handbal
Handbal
SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o pe ASC Corona 2010 Braşov cu scorul de 28-24 (18-14), duminică, pe teren propriu, în etapa a 21-a a Ligii Naţionale de handbal feminin şi a făcut un nou pas către titlu.

Primele 20 de minute ale întâlnirii au fost destul de echilibrate, dar apoi echipa vâlceană s-a desprins pe tabelă şi a intrat la pauză cu un avans de patru goluri (18-14), pe care l-a păstrat până la final, deşi ecartul maxim a fost de şapte goluri.

Natalia Vasilevskaia şi Alicia Fernandez Fraga au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor, cu 7 goluri fiecare. Sorina Tîrcă s-a remarcat de la Corona, cu 7 goluri.

Alte rezultate:
HC Zalău - CSM Slatina 34-25 (17-10)
SCM Craiova - SCM Gloria Buzău 32-28 (15-13)
CS Minaur Baia Mare - CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 21-22 (9-15)

În clasament, SCM Rm. Vâlcea ocupă primul loc, cu 57 puncte (20 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 51 puncte (18 j), ASC Corona 2010 Braşov, 34 p (20 j), CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 33 p (19 j), SCM Craiova, 30 p (19 j), etc.

Vezi și: Aerostar Bacău - Petrolul Ploieşti, rezultat final Liga a II-a, etapa 28