Astfel s-au forat 300 de piloni la o adâncime de 14 metri pentru sprijinirea pereților excavației. La subsol 1 se se lucrează la stâlpii de susținere și împrejmuirea cu pereți. Totodată, se va cofra placa peste acest subsol, urmând armarea.
La subsolul 2, excavația este finalizată în proporție de 90%.
Reamintim faptul că noua clădire va avea un teren principal de competiții și un teren de antrenament situat în subsol, lucru care va permite desfășurarea simultană a două activități sportive distincte.
De asemenea, noua Sală Polivalentă va avea inclusiv parcare subterană, iar tribunele vor putea susține 4.438 de spectatori, de aproape 4 ori mai mulți decât putea susține vechea sală. Capacitatea tribunelor va fi de peste 4000 de spectatori.
„Așa cum am spus în cadrul primei ediții a Galei Sportului Tulcean, știu că pentru sportivii din județul nostru dorința de performanță este foarte mare, iar pentru ei și generațiile care îi urmează mi-am dorit construcția acestei clădiri. Construim pentru viitorii campioni ai României!“, a transmis președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu. Consiliul Județean Tulcea este beneficiarul investiției.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video