![](https://media.dcnews.ro/image/201704/w670/romgaz_42489100.jpg)
Într-un interviu acordat DC News, Adrian Volintiru a vorbit despre valoarea de piaţă a companiei pe care o conduce - Romgaz - dar şi despre cifra de afaceri şi acţionariatul său.
"Romgaz e o companie deţinută în proporţie de 70% de statul român, iar alţi 30% sunt acţiuni listate pe Bursa de Valori Bucureşti şi pe Bursa de Valori de la Londra. Ceea ce înseamnă că grija noastră pentru creşterea valorii companiei în folosul acţionarilor – care este primul element de strategie, consider eu, din orice construcţie de acest gen – este mult mai mare pe principii de guvernanţă corporativă, de transparenţă, de calitate a oamenilor, de profesionalism.
Sunt fonduri de investiţii, persoane fizice, companii foarte puternice care sunt acţionari minoritari la Romgaz. Valoarea de piaţă a Romgaz, după ultimele estimări, se învârte undeva la cinci miliarde de euro. E o companie care are o cifră de afaceri medie de până la 1,5 miliarde de euro, iar profiturile nete din ultimii ani s-au cifrat undeva la 1,5 – 2 miliarde de euro", a declarat Adrian Volintiru.
VIDEO:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video