Doi români, o femeie și un bărbat, au fost reținuți în Austria, după ce polițiștii au găsit în portbagajul mașinii un recipient cu substanță radioactivă. Era în lada frigorifică, chiar lângă mâncarea pentru drum.
Substanță nucleară în lada frigorifică
George Ionescu, în vârstă de 43 de ani, şi Dorin Nicolea, în vârstă de 38 de ani, se îndreptau spre România, scrie RTV. Ei au fost însă reținuți în Austria după ce, la puncul de trecere cu Ungaria, poliția a descoperit în mașina lor un recipient cu substanță radioactivă. Recipientul se afla într-o ladă frigorifică chiar lângă alimentele pe care cei doi români le aveau cu ei pentru drum.
Drumuri repetate Olanda- România cu substanța radioactivă în portbagaj
Poliţiştii au declarat că întreaga maşină a fost contaminată și i-au sfătuit pe români să meargă la doctor. Nivelul de radiații a fost de 40 de ori mai mare decât cel admis. Însă, românii au declarat poliţiei că au făcut multe drumuri între Olanda şi România transportând Iod-131. Nu se ştie de unde provin aceste substanţe.
Cei doi români au fost reţinuţi. Vor fi trimiși în țară unde autorităţile de aici vor prelua ancheta. Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video