Rezultat Liga I: Politehnica Iaşi - Gaz Metan Mediaş
Autor: Eduard Pascu
Gaz Metan Mediaş a învins-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii I de fotbal.

Poli a deschis scorul după pauză, prin Adrian Bălan (55), dar Gaz Metan a reuşit să întoarcă scorul în ultimul sfert de oră, prin două penalty-uri transformate de Marius Constantin (77, 85), ambele după faulturi comise de Bradley Diallo, primul asupra lui Sergiu Buş, iar al doilea asupra lui Darius Olaru.

Ieşenii au ratat o ocazie prin Andrei Cristea (17), în timp ce medieşenii au irosit situaţii clare prin Sergiu Buş (43, 65).

În tur, Gaz Metan s-a impus cu scorul de 3-2.

Poli Iaşi a pierdut şase din ultimele şapte etape, având un singur egal.

CSM Politehnica Iaşi - CS Gaz Metan Mediaş 1-2 (0-0), Stadion Emil Alexandrescu - Iaşi
Au marcat: Adrian Bălan (55), respectiv Marius Constantin (77 - penalty, 85 - penalty).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Constantin Ţolea (Galaţi) - LPF