![](https://media.dcnews.ro/image/201910/w670/razvan-cuc_04119500.jpg)
"Văd că e o mare patima pe antreprenorii romani. Dar ce facem pentru ei? Ce au făcut până acum toate guvernele pentru ei? Că nu îmi amintesc să fi făcut ceva guvernul meu, al domnului Iohannis pentru ei. Îmi amintesc că n-au lansat proiecte, că nu au semnat niciun act la CNAIR cinci luni, nu s-au plătit firmele româneşti (...). În trecut, firmele noastre mari au dispărut şi au venit firmele know how, au venit cu laptopuri, cu mape şi cu firme de avocaţi. Dar cu cine construiesc? Că nu au venit şi cu utilaje şi cu forţă de muncă. Au venit şi au subcontractat în România şi au uitat să plătească firmele alea care lucrează pentru ei, antreprenorii ăia mici români pe care noi vrem să-i dezvoltăm și să-i calificăm la proiectele de infrastructuraă din România", a declarat Răzvan Cuc.
"Avocaţi şi oameni care să se urce pe mesaje sunt mulţi"
"Ce am făcut pentru subcontractorii românii... În prima fază, când mă duceam pe şantiere, îi chemam şi pe ei şi îi puneam la masă cu antreprenorul, cu facturile plătite către antreprenor, către asocierea aia cu experienţa multă care a venit în România şi s-a calificat, şi cu facturile subcontractorilor. "Băi băieţi, voi aţi primit 50 de milioane, trebuie să le plătiți la băieţii ăştia 7 milioane. De ce nu le-aţi plătit?". Avocaţi şi oameni care să se urce pe mesaje sunt mulţi, dar care să facă ceva sunt foarte puţini. Şi ce să vedeţi? M-am trezit cu plângere penală. "Domnule cum faci tu aşa ceva?". Păi, cum să nu fac? E mediul economic din România, asta trebuie să fac. Şi atunci am creat pe sitel-ul ministerului "Linia Constructorului Român", unde toţi subcontractorii nedeclaraţi care lucrează pentru firmele străine se înregistrează, depun facturile şi am un cadru transparent să vă pot pune la masă cu antreprenorii care nu plătesc firmele româneşti", a declarat Răzvan Cuc.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video