Rapid - Steaua, 1 - 1, în derby-ul etapei a XXVIII-a
rapid
rapid

Derby-ul etapei a XXVIII-a din Liga I s-a terminat nedecis.  Echipa giuleșteanu nu a reușit să se impună în fața steliștilor, scorul final fiind cel decis în prima repriză, 1 - 1.

n minutul 29 Tănase a reuşit să deschidă scorul. Mijlocaşul "roş-albaştrilor" a profitat de respingerea greşită a lui Marcos Antonio şi l-a învins pe Dani Coman cu un şut pe jos.

Rapidiştii au egalat aproape instantaneu, profitînd şi ei de o eroare în defensiva Stelei. Bourceanu a pierdut o minge în faţa propriului careu, Grigore a recuperat şi l-a executat pe Tănase cu un şut de la marginea careului.

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Grigorie - Deac, Herea, Surdu

Antrenor: Răzvan Lucescu

Steaua: Tătăruşanu - Geraldo, Iliev, Chiricheş, Latovlevici - Chipciu, Bourceanu, Bicfalvi, Cr. Tănase - Tatu, M. Costea

Arbitru: Miroslav Zelinka. Asistenţi: Patrick Filipek şi Kristof Mencl (toţi din Cehia)