![Foto: DC News Foto: DC News](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/rad-art-fair-2024--artista-irina-cristescu--interviu-la-dc-news-am-simtit-libertatea-sa-pot-sa-fiu-eu_78288000.jpg)
Managerii culturali Andreea Stănculeanu și Mihai Pop, dar și artiștii Irina Cristescu și Ovidiu Toader au oferit interviuri scurte în care au vorbit despre lucrările expuse și importanța organizării unui astfel de eveniment de artă.
Artista Irina Cristescu și-a expus una dintre lucrări în cadrul Galeriei Sector 1. Aceasta ne-a spus că are acum „o nouă abordare, un nou curaj, o nouă direcție”.
„Mă regăsesc foarte mult în acest nou experiment deoarece am simțit libertatea să pot să fiu cât mai mult eu. Am fost constrânsă și mi-am propus să elimin culoarea pentru a putea exprima realmente esența”, a adăugat artista.
RAD ART FAIR 2024 a avut loc între 16 și 18 mai la Caro Bucharest și a reunit 26 de expozanți din București, Cluj-Napoca, Iași, Frankfurt și Viena. Târgul a prezentat lucrări ale liderilor artei contemporane din România, discuții publice oportune, un nou parc de sculptură, un proiect de design, tururi, precum și ateliere pentru copii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video