Primăria Bucureștiului vrea să investească în Snagov, unde să construiască o bază sportivă multifuncțională pentru Clubul Sportiv Municipal București, grupare patronată de Primăria Generală a Capitalei, se arată într-un comunicat al PMB, remis Agerpres. "Prin asocierea Consiliului General al Municipiului București cu Consiliul Local Snagov, care pune la dispoziţia Primăriei Capitalei terenul, se va edifica un complex sportiv multifuncţional, destinat cantonamentelor, activităţilor indoor şi outdoor, care va cuprinde săli de sport cu toate facilităţile, terenuri de handbal, baschet sau atletism, bazin de înot, zone de recuperare sportivă, saune, săli de kinetoterapie, precum şi spaţii de cazare a sportivilor şi cantină".
[citeste si]
Ajutor reciproc
În schimbul terenului oferit de Primăria Snagov, PMB va reabilita şi liceul care va face parte din complexul sportiv, unitate de învăţământ care, în prezent, se află în pericol de prăbuşire, susţine sursa citată. Liceul modernizat va avea, de asemenea, profil sportiv şi va fi destinat atât copiilor din Snagov, cât şi sportivilor bucureşteni.
Există și contestatari ai proiectului de abia anunțat. Cornel Pieptea, șef PNL sector 6, îi cere, printre altele, Gabrielei Firea să cheltuie banii pe ”şosele, pasaje, benzi pentru biciclete, benzi dedicate transportului public şi modernizaţi parcul de vehicule al RATB".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video