Polo: Echipa feminină a României a ratat calificarea la Campionatele Europene din 2020
Autor: Alexandru Ichim
Selecţionata feminină de polo pe apă a României a ratat calificarea la Campionatele Europene din 2020, după ce a fost învinsă de Germania cu scorul de 14-11 (1-2, 2-3, 2-2, 5-2; 4-2), după aruncările de departajare, sâmbătă, la Duisburg, în manşa secundă a barajului pentru turneul final de la Budapesta, scrie Agerpres.

România se impusese în prima manşă cu scorul de 14-13. Tricolorele au controlat prima jumătate a meciului de la Duisburg şi au condus la pauza mare cu 5-3, iar ecartul s-a menţinut şi după sfertul al treilea, 7-5. Germania a reuşit să întoarcă soarta partidei în ultimul sfert, marcând golul care a dus meciul la aruncările de departajare cu 16 secunde înainte de finalul timpului regulamentar.

Xenia-Bianca Bonca şi Tamara Dremuh au ratat pentru România la aruncările de departajare, astfel că Germania a obţinut calificarea la turneul final.

Pentru România au marcat Krisztina Szeghalmi 5 goluri, Briana Mihăilă 4, Claudia Pilică şi Johanna Toth.

Golurile echipei gazdă au fost reuşite de Aylin Fry 4, Jennifer Stiefel 3, Ira Deike 3, Gesa Deike 2, Sophia Eggert şi Belen Vosseberg.

Meciul a fost arbitrat de portughezul Eurico Silva şi de slovacul Peter Radic.