![foto captură Antena 3/ Crimă Roman foto captură Antena 3/ Crimă Roman](https://media.dcnews.ro/image/202111/w670/gemene-ucise-roman-politist_10455100.jpg)
”A intrat prin stație că trebuie să mergem urgent într-o locație unde o femeie sesizează că a fost înjunghiată de soțul ei. Au plecat două patrule, jandarmii. Când am ajuns acolo, am găsit-o pe mama copiilor plină de sânge în fața blocului, plângea, era disperată, ne cerea ajutorul, ne-a spus că a rămas soțul în casă cu doi copii mici și că ar putea fi agresați. Am avut noroc cu un vecin care a venit cu un dispozitiv mecanic și am reușit să spargem ușa și să intrăm în apartament.
Când am intrat în casă, agresorul stătea în mijlocul camerei, plin de sânge, nu mai reacționa în niciun fel, nu s-a împotrivit, l-am încătușat și l-am condus la sediul Poliției Municipiului Roman.
”Mi-ai omorât copilul, ce ai făcut?”
Mie mi-au rămas în minte acele vorbe ale mamei, când a început să strige: ”Mi-ai omorât copilul, ce ai făcut?”. Eu n-am crezut nicio clipă că ar fi putut face rău copiilor. Am crezut că și-a agresat soția și-l ducem la secție, pentru a se lua măsurile legale împotriva lui.
Nu am văzut în acele momente cuțitul, el era murdar de sânge.
Când le-am văzut pe gemene... nu știu dacă-mi pot găsi cuvintele să spun ce am simțit atunci. Toate frustrările mele adunate din meseria asta de 28 de ani... mi-au luat și graiul, și tot. A fost îngrozitor. Erau pe pat și într-un pătuț.
A venit echipaj medical la fața locului, a acordat primul ajutor, și din rândul jandarmilor au acordat primul ajutor.” a povestit primul polițist ajuns la fața locului, Ioan Cănărău, la Antena 3.
”Eu îl consider un erou”
El a mai descris agresorul, ulterior: ”Tremura și nu zicea nimic”.
”Când mama ne-a zis că a agresat-o soțul cu cuțitul și că ar putea să le facă rău copiilor, am decis că trebuie să spargem ușa, că nu mai e timp până să vină altcineva. Am chemat și pompierii, dar dura până ajungeau. A venit acel vecin, eu îl consider un erou, pentru că am reușit, cu ajutorul lui, să spargem ușa și să intrăm în locuință. Datorită lui, zic eu, celălalt copil a rămas în viață” a mai spus polițistul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video