Petrolul - Swansea 2-1, insuficient pentru calificarea în grupele Europa League
Autor: DCNews Team
Petrolul Swansea

Petrolul a câștigat cu 2-1 returul din play-off-ul Europa League împotriva galezilor de la Swansea. Din păcate, "lupii galbeni" au părăsit competiția, din cauza înfrângerii categorice din manșa tur, scor 1-5.

Ploieștenii au deschis scorul tocmai în minutul 73, prin Priso. Avantajul a durat însă mai puţin de 60 de secunde. Swansea a egalat prin Lamah, cu o reluare din 8 metri.

Petrolul a înscris golul victoriei în minutul 83, prin Hamza, care a trimis mingea în poartă cu o lovitură de cap.

Echipele de start:

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar, De Lucas - Priso, Hamza, Boudjemaa - Dore. Rezerve: Pecanha, Benga, Achim, Romario, Teixeira, Camara. Antrenor: Cosmin Contra.

Swansea: Tremmel - Rangel, Chico, Amat, Davies - De Guzman - P. Hernandez, Britton, Pozuelo - Michu, Donnelly. Rezerve: Vorm, Monk, Richards, Routledge, Ki Sung-Yong, Canas, Lamah. Antrenor: Michael Laudrup.