![Inquam Photos/ Octav Ganea Inquam Photos/ Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202406/w670/patru-localitati-din-olt--fara-emotii-la-alegerile-locale--primarii-au-castigat-cu-100prc-_61305100.jpg)
Patru primării din județul Olt au fost câștigate fără emoții de către cei care au candidat la funcția de primar, aceștia reușind să obțină maximum de voturi pentru a-și reînnoi mandatele, scrie Agerpres.
Potrivit datelor parțiale publicate de AEP, prezența la urne în comunele Colonești, Baldovinești, Voineasa și Spineni a fost de peste 60%, iar primarii în funcție nu au avut contracandidați.
Astfel, primarul comunei Colonești, Nicolae Stan (PSDi), care a candidat pentru un nou mandat, al optulea, toate celelalte fiind obținute cu peste 80% din voturi, a fost votat de 900 de alegători, prezența la urne în localitate fiind de 69,51%. La Colonești au fost înregistrate 12 voturi nule. Potrivit presei locale, Stan este primar încă din ani de după Revoluție, singurul mandat care îi ”lipsește” e cel aferent legislaturii 2012-2016, când a fost deputat PDL.
În comuna Baldovineşti, a obţinut din nou funcţia de primar actualul edil Ion Enescu (PSD), care ocupă acest fotoliu fără întrerupere din anul 1996, iar la alegerile din 2020 a obţinut 78,30% din voturi. De această dată el a fost votat de 539 de persoane, iar 42 de voturi au fost nule. La Baldovineşti au votat 64,91% dintre alegători.
Primarul comunei Voineasa, Liviu Laurențiu Anuța (PSD), și-a reconfirmat mandatul cu votul a 1.103 de alegători, cu o prezență de 66,8%, iar numărul voturilor nule a fost de 40.
Anuța, care este primar din 2016, va lucra după intrarea în noul mandat cu o echipă de consilieri exclusiv de la PSD, având în vedere că alte partide nu au depus liste de candidați pentru mandatele de consilieri.
În comuna Spineni, primarul Dănuț Șărpău (PSD) a obținut al treilea mandat cu 789 de voturi valabil exprimate și 15 voturi nule, iar prezența la urne a fost de 67,84%.
Citește și: Consiliul local din Sfântu Gheorghe, 100% UDMR. Ce popunere are primarul pentru comunitatea românească
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video