Oţelul Galaţi revine pe primul loc: 3-0 cu „U” Cluj
Dorinel Munteanu

Echipa pregătită de Dorinel Munteanu, Oţelul Galaţi, a câştigat, azi, pe teren propriu, meciul cu „U” Cluj, cu scorul de 3-0 (1-0), şi a urcat din nou pe prima traptă a clsamentului Ligii I, unde se află din etapa a 8-a.

Scorul a fost deschis de Gabriel Paraschiv, în minutul 23, printr-un şut frumos dn interiorul careului, la colţul lung al porţii apărate de Marius Popa. După pauză, mijlocaşul Gabriel Giurgiu a prins un voleu de zile mari, de la marginea carelui mare, în minutul 52, şi a ridicat scorul la 2-0. În minutul 65, oaspeţii au solicitat penalty, la un henţ în careu comis de căpitanul „oţelarilor” Sergiu Costin, dar arbitrul Robert Dumitru a lăsat jocul să continue. Rezultatul final l-a stabilit fundaşul Cornel Râpă, în minutul 70.

Dacă Oţelul este pe primul loc, cu 48 de puncte, „U” Cluj ocupă poziţia a 13-a, cu 24 de puncte, iar antrenorul ardelenilor Ionuţ Badea ar putea fi demis de patronul Florian Walter.