NHL - Campioana St Louis Blues a debutat cu o înfrângere în noul sezon
Autor: Sebastian Florea

Echipa St Louis Blues, câştigătoarea ultimei ediţii a Cupei Stanley, a debutat cu o înfrângere noul sezon al Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), înclinându-se pe teren propriu, după prelungiri (scor 2-3), în faţa formaţiei Washington Capitals, informează AFP.

Seara a început bine pentru Blues, ai cărei suporteri au umplut tribunele pentru a-i sărbători pe campioni pentru titlul din sezonul trecut. Ryan O'Reilly a primit cu această ocazie Trofeul Conn Smythe, rezervat celui mai bun jucător din play-off, în timp ce căpitanul Alex Pietrangelo le-a prezentat suporterilor faimoasa Cupă Stanley, pe patinoar.

Impulsionaţi de fani, hocheiştii din St Louis au început meciul în forţă, deschizând scorul după doar 53 secunde de joc, prin Sammy Blais, iar apoi şi-au dublat avantajul, şapte minute mai târziu, prin Pietrangelo.

Capitals, campioana din 2018, a restabilit însă egalitatea, prin golurile ruşilor Alex Ovecikin şi Dmitri Orlov, iar apoi au obţinut victoria în prelungiri, graţie reuşitei cehului Jakub Vrana.

Alte trei meciuri au deschis noul sezon din NHL: Vegas Golden Knights a dispus cu 3-1 de San Jose Sharks, Toronto Maple Leafs a învins-o cu 5-3 pe Ottawa Senators, în timp ce Edmonton Oilers s-a impus la limită, cu 3-2, în duelul cu Vancouver Canucks.