Naționala României la volei masculin, performanță istorică la Campionatul European. A ajuns în sferturi
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
România are un parcurs istoric la Campionatul European de volei masculin din acest an, ajungând în sferturi.

România va juca împotriva Franţei, deţinătoarea titlului olimpic, în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin, după ce ‘‘Les Bleus’’ au învins Bulgaria cu 3-0 (25-21, 25-21, 25-15), vineri seara, la Varna, conform Agerpres. Meciul din sferturi va avea loc luni, 11 septembrie 2023.

Franţa a avut şi un scurt moment de glorie cu Earvin Ngapeth, care a intrat pe teren pentru câteva minute, deşi antrenorul Andrea Giani declarase că nu este apt de joc. România a trecut de Croaţia cu scorul de 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12), tot la Varna, vineri, în primul meci din optimile de finală.

România a învins Franța o dată deja

România a mai întâlnit Franţa în faza grupelor, reuşind o victorie surprinzătoare cu scorul de 3-1.

Sâmbătă se vor disputa alte patru meciuri din optimi: Slovenia - Turcia, Portugalia - Ucraina, ambele la Varna, Italia - Macedonia de Nord şi Germania - Olanda, ambele la Bari.

Duminică vor avea loc ultimele două partide din optimi, Cehia - Serbia şi Polonia - Belgia, ambele la Bari.

După 40 de ani

România nu a mai ajuns în primele opt echipe ale Europei de 40 de ani, după ce în 1983 termina pe locul 8. Campionatul European se desfăşoară în Israel, Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord, între 28 august şi 16 septembrie.

România a ocupat locul 21 la ultima ediţie a Campionatului European la care a luat parte, în 2019. România are în palmares un titlu european în 1963, două medalii de argint (1955, 1958) şi două de bronz (1971, 1977).