![mirel_radoi mirel_radoi](https://media.dcnews.ro/image/201209/w670/mirel_radoi.jpg)
Mirel Rădoi va deveni cel mai bine plătit fotbalist român dacă va semna pentru prelungirea contractului cu echipa arabă Al Ain, până în 2015, pentru un salariu anual de 3,5 milioane de euro.
Ex-căpitanul Stelei, Mirel Rădoi, aflat din iunie 2011 la cel mai de succes club din Emiratele Arabe Unite, Al Ain, a primit o ofertă de prelungire a contractului până în 2015. Deși actuala înțelegere era valabilă până în vara anului 2013 pentru un salariu anual de 2,5 milioane de euro, șeicii aflați la conducerea clubului arab îl doresc pe fotbalistul român, pentru o perioadă mai îndelungată de timp și nu oricum, ci pentru o sumă mai mare cu un milion de euro.
Cuceriți de prestația fotbalistului român, șeicii i-au propus acestuia un salariu fabulos de 3,5 milioane de euro anual, în cazul în care va semna pentru prelungirea contractului, potrivit Realitatea.net.
Dacă fostul internațional român, în vârstă de 31 de ani, va fi de acord să rămână și după 2013 la Al Ain, el va deveni cel mai bine plătit fotbalist român, devansându-i astfel pe Cristian Chivu (2,5 milioane de euro pe an la Inter), Răzvan Raţ (2,3 milioane de euro la Şahtior) şi Ciprian Marica (2 milioane de euro la Schalke).
În ultima ediție a campionatului din EAU, Al Ain, antrenată de Cosmin Olăroiu, a cucerit titlul suprem, Mirel Rădoi fiind primul căpitan străin al acestei echipe.
De altefel, jucătorii de la Al Ain pregătiți de Cosmin Olăroiu au câștigat la începustul acestei luni și trofeul Vallecas, în urma unui turneu organizat în Spania, devenind astfel prima echipă din afara Europei care reușește să se impună în această competiție.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video