![Metodele folosite de strămoșii noștri pentru a învinge epidemiile. Carantina există încă din evul mediu / Foto: Pixabay Metodele folosite de strămoșii noștri pentru a învinge epidemiile. Carantina există încă din evul mediu / Foto: Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202110/w670/epidemii-stramosi-carantina_93649300.jpg)
O expoziție de la Muzeul Național de Istorie din București aduce în atenție epidemii care au lovit Țara Românească în perioada medievală sau modernă și dezvăluie metode neobișnuite prin care se credea, pe vremuri, că boala poate fi învinsă, relatează Pro TV.
Dintre bolile care bântuiau ținuturi întregi, istoria consemnează epidemii care au făcut ravagii de-a lungul timpului în Țara Românească: de la ciumă și holeră, până la varicelă, tifos sau gripa spaniolă. Documentele ne ajută să înțelegem cum reacționau oamenii în acele vremuri, și cum încercau să oprească epidemiile. Interesant este că izolarea prin carantină exista încă din evul mediu. Potrivit istoricilor, negustorii și călătorii stăteau atunci 40 de zile în autoizolare pentru a evita răspândirea bolii.
„Documente legate de epidemia de ciumă, încă de la 1637, primul document pe care l-am expus, care reprezintă o dovadă a îngropării urgente a unui cetățean din Țară Românească și am terminat cu 1918 cu gripă spaniolă, consemnările din caietele Reginei Maria”, spune șeful Arhivelor Medievale.
„Ultima epidemie importantă a fost cea din timpul lui Caragea Vodă. Se presupune că a ucis circa 20% din populația Bucureștilor și 10-15% din populația Țării Românești. S-au încercat diverse paliative, de la fumigații, afumarea încăperilor și depozitelor cu pucioasă sau izolarea populației. Încep să se instituie carantine la frontiere. Negustorii și călătorii stăteau 40 de zile în carantină, în evul mediu.”, a povestit directorul Muzeului Național de Istorie a României.
Primele încercări științifice de combatere a bolilor, printr-o igienă mai riguroasă și apoi prin vaccinare, au apărut abia după 1830.
De epidemii nu a scăpat nici familia regală a României
De epidemii nu a scăpat nici familia regală. Singurul copil al regelui Carol I, Principesa Maria, a fost răpusă de scarlatină la vârsta de 4 ani.
Și Regele Ferdinand a fost la un pas de moarte din cauza febrei tifoide, în 1897. Aceeași boală i-a ucis unul dintre copii. Documente rare din arhive pot fi vizitate, până pe 7 noiembrie, la Muzeul Național de Istorie a României din București.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video