Marea Britanie, calificată la JO 2020, la feminin şi masculin

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Echipele feminină şi masculină de rugby în VII ale Marii Britanii s-au calificat, duminică, la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Tokyo, după ce selecţionatele Angliei au câştigat turneele de calificare de la Kazan, respectiv Colomiers, transmite AFP.

La feminin, Anglia a învins Rusia în finală, cu 19-0, România ocupând locul 8 la Kazan.

Selecţionata ţării noastre a suferit două eşecuri în grupa preliminară, 0-48 cu Irlanda şi 0-35 cu Spania, învingând Cehia cu 34-5. În meciurile eliminatorii, România a fost învinsă succesiv de Franţa, cu 55-0, de Irlanda, cu 48-0 şi de Italia, cu 29-14.

Rusia şi Franţa, clasată pe locul al treilea la Kazan, au obţinut, totuşi, biletele pentru turneul de recalificare din iunie 2020, care va oferi ultimele două bilete pentru Tokyo.

La masculin, echipa Angliei a dispus în finală de Franţa, cu 31-7. Franţa şi Irlanda (locul al treilea) vor evolua în turneul de recalificare, pentru singurul bilet disponibil.

Până acum s-au calificat următoarele echipe la JO 2020 pentru turneele de rugby în VII:
feminin (12 echipe în total): Japonia (echipa gazdă), Noua Zeelandă, SUA, Canada, Australia, Brazilia, Marea Britanie;
masculin (12 echipe în total): Japonia (echipa gazdă), Fiji, SUA, Noua Zeelandă, Africa de Sud, Argentina, Canada, Marea Britanie.