![](https://media.dcnews.ro/nxt/dcnews_noimg.png)
Canotoarea Mădălina Bereş, medaliată cu bronz la JO de la Rio de Janeiro, a declarat, joi, că în cadrul lotului de canotaj există concurenţă deoarece la Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul viitor s-au calificat bărcile, nu şi sportivii care vor participa.
"Pregătirea pentru Tokyo merge bine, am început-o cam de o lună. Competiţia e strânsă între noi, cei de la lot, pentru că se ştie că s-au calificat bărcile la Tokyo, nu şi sportivii. Fiecare îşi doreşte să participe cu o barcă cât mai bună. Avem şanse foarte mari să calificăm şi barca de 8+1. Dar nu ne dorim doar să ducem barca acolo, ci să obţinem şi o medalie cât mai strălucitoare la Jocurile Olimpice", a spus ea.
"Până în luna decembrie ne pregătim în ţară, iar apoi mergem trei săptămâni în Italia. Sărbătorile le vom petrece acasă, iar imediat după aceea ne întoarcem pentru 4-5 luni la pregătire în Italia", a adăugat Mădălina Bereş.
În urma rezultatelor obţinute la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz ,România a reuşit să califice şapte echipaje la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020: dublu feminin vâsle categorie uşoară, dublu rame masculin, dublu rame feminin, dublu vâsle feminin, dublu vâsle masculin, patru rame feminin, patru rame masculin.
Mădălina Bereş alături de colegii săi din lotul olimpic de canotaj al României, împreună cu antrenorul coordonator Antonio Colamonici, preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă, şi preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, au strâns, joi, gunoaiele din pădurea de lângă lacul Snagov în cadrul unei acţiuni de igienizare.
AGERPRES
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video