Liverpool, învinsă de ultima clasată în Premier League, după ce a umilit-o pe United etapa trecută
Autor: Alexandru Negrici
Fotografie creată de Tembela Bohle, de la Pexels
Echipa FC Liverpool a fost învinsă la limită în deplasare de codaşa AFC Bournemouth (scor 0-1), sâmbătă, în primul meci al etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii prin Philip Billing, în minutul 28. Liverpool, care venea după o victorie zdrobitoare pe teren propriu în etapa trecută, în faţa rivalei Manchester United (7-0), a ratat o lovitură de la 11 m în repriza secundă, prin egipteanul Mohamed Salah (69).

În urma acestui succes, Bournemouth a urcat pe locul al 16-lea în clasament, cu 24 de puncte, în timp ce Liverpool a rămas pe poziţia a cincea, cu 42 de puncte.

De menţionat că Liverpool reuşise să o învingă cu 9-0 pe Bournemouth în meciul tur, disputat în data de 27 august pe stadionul Anfield, scrie Agerpres.