![foto arhivă DCNews. liescu, sfaturi pentru PSD și pentru tânăra generație, cu ocazia zilei de naștere: „Privesc cu îngrijorare elementele de formare ale ființei umane” foto arhivă DCNews. liescu, sfaturi pentru PSD și pentru tânăra generație, cu ocazia zilei de naștere: „Privesc cu îngrijorare elementele de formare ale ființei umane”](https://media.dcnews.ro/image/202006/w670/iliescu_35140200.jpg)
„Lipsește spiritul acela antrenant, mobilizant, care ne-a animat câțiva ani de zile după revoluție (...) avem unii tineri cu suflet și cu inimi curate care ne oferă speranță. Fiecare generație vine cu aspirațiile ei, cu experiența proprie. Apreciez acest lucru, dar privesc cu îngrijorare elementele de formare ale ființei umane”, a declarat fostul președinte al României.
Fostul lider a oferit și o serie de sfaturi actualei conduceri a Partidului Social Democrat, care, în opinia lui, are nevoie de un suflu nou, pe care l-ar putea oferi organizația de tineret.
„Partidul (PSD) are nevoie de suflu și tinerii au nevoie să fie mai activi în viața cetății. A slăbit puțin, din acest punct de vedere, spiritul acesta militant. Organizația de tineret trebuie să dea un suflu. (...) M-am întâlnit, am discutat, mi-am exprimat opiniile. Ele oricum sunt arhicunoscute, sunt publice. Eu sper ca societatea românească, în ansamblu, să se așeze mai temeinic și să creeze un cadru în care inițiativa, gesturile bune, opiniile să răsară mai activ, a continuat Ion Iliescu.
„Nu am avut o relaţie bună cu el. În 2003, nu a fost rea, pentru că el spera cumva să mă atragă de partea lui, în lupta surdă cu Năstase. Eu nu am trecut de partea lui, dar mai aflam lucruri, că era preşedintele României. Pe 4 martie 2003, am băut un şpriţ cu Ion Iliescu la Cotroceni şi atât. După aia, nu s-a mai aniversat niciodată în Kiseleff, pentru că, pe locul pregătit pentru el, a venit Geoană şi el a continuat să se aniverseze la Institutul Social Democrat, pe Strada Atenei, în centrul Bucureştiului. Acolo, mergeau cohorte de simpatizanţi, să spunem, ai lui Ion Iliescu şi profitorii din partid care voiau să îl folosească. Apoi, s-a tot serbat pe Atenei, până nu a mai contat pentru partid şi a stat acasă", a povestit Cozmin Gușă, în emisiunea Deferiți mass-media de la DCNews TV.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video