Ladislau Boloni, învins în derby-ul Greciei cu Olympiacos
Autor: Mihai Ciobanu
Derbyul campionatului Greciei, dintre Olympiacos și Panatinaikos s-a încheiat duminică seara cu scorul de 3-1 pentru gazde, care sunt lideri în Super League.

Echipa greacă Panathinaikos Atena, condusă de antrenorul român Ladislau Boloni, a fost învinsă de Olympiakos cu 3-1, după ce oaspeții deschiseseră scorul în minutul 29, dintr-un penalty transformat de italianul Macheda. Lider detașat în campionatul grecesc, Olympiakos a revenit și a egalat înainte de pauză, prin golul lui Koka, în minutul 45+3.

După reluare, Panathinaikos a rămas în 10 oameni, în minutul 65. Gazdele au preluat conducerea prin același Koka, în minutul 72. Olympiakos a închis tabela, în al 7-lea minut suplimentar de joc, prin Bruma. Olympiakos are 76 de puncte și e la o distanță de 22 de puncte față de a doua clasată, Aris Salonik, și este virtual campioană a Greciei. Panathinaikos este pe 5, cu 49 de puncte, transmite Mediafax.